
Pierwszym z etapów wyceny budowy domu jest wstępny „wywiad”, w którym omawiamy zakres prac oraz dobór materiałów preferowanych przez Klienta. Często przedstawiamy kilka konfiguracji i staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wyborem. Już na początku rozmowy pada pytanie dotyczące ścian fundamentowych.
Technologie wykonania ścian fundamentowych można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są fundamenty monolityczne – zbrojone i wylewane na miejscu budowy. Druga – murowa, tradycyjnie wznoszona z prefabrykowanych elementów. Nierzadko w projektach spotykamy się ze ścianami z bloczka betonowego. Jest to jedna z opcji, która zwykle nie wymaga większego omawiania, ponieważ Klienci bardzo dobrze kojarzą ją z własnych doświadczeń i obserwacji. My natomiast przedstawiamy zawsze alternatywny wybór – wznoszenie ścian fundamentowych z pustaka szalunkowego.
[zdj. pustak szalunkowy]
Jest to produkt, który może zastąpić zarówno żelbetowy system budowy jak i tradycyjny – murowy. W obu przypadkach zamiana zawsze przynosi wiele korzyści. Redukcja kosztów robocizny, skrócenie czasu realizacji związana z eliminacją deskowania oraz „uszczuplenia” zbrojenia, a także dokładność wykonania i szczelność, która wpływa na jakość wykonania izolacji przeciwwodnej.
A. ściana fundamentowa z bloczka betonowego
B. ściana fundamentowa żelbetowa
C. ściana fundamentowa z pustaka szalunkowego
Sposób wznoszenia ścian z pustaka szalunkowego
- ułożenie izolacji poziomej z folii
- ułożenie warstw pustaka szalunkowego na wysokość zadaną w projekcie
- ułożenie zbrojenia poziomego, wzmacniającego ściany (w szczególnych przypadkach również pionowego)
- wypełnienie pustaków betonem z jednoczesnym wibrowaniem
Ostateczny wybór w większości przypadków pada na rekomendowany przez nas pustak szalunkowy – innowacyjny, wygodny i niezawodny.